• Genç Kalmanın Sırrı

Zeytinyağı bizi beşikten sarar. Gerçekten doğal bir besin olan zeytinyağı. anne sütüne yakın miktarda linoleik ve linolenik asit içerdiği için, sütten kesilen bebekler için birebirdir.

Sütü kesilen annelerin imdadına yetişmek için, yağsız inek sütüne biraz zeytinyağı karıştırıp bebeğe verilmesi boşuna değil. Zeytinyağının hazmı kolay olduğundan, her yaşta insanda vitamin ve minerallerin daha kolay emilmesine yardımcı olduğunu da ekleyelim. Zeytinyağında klorofil de vardır, ama klorofil sadece zeytinyağına renk vermekle kalmaz, hücrelerin gelişmesini ve yaraların çabuk kapanmasını sağladığı için de insan metabolizmasına yararlıdır. 

Zeytinyağının yararları bunlarla bitmiyor; oleik asidin içerdiği E ve K vitaminleri ve fenollerin antioksidan özelliği sayesinde, çocuklarda kemik  gelişimine yardımcı olduğu, erişkinlerde. özellikle kadınlarda, kemik erimesini (osteoporoz)frenlediği, kireçlenmeye karşı koruyucu bir etki yaptığı, hücreleri yenileyip doku ve organların yaşlanmasını geciktirdiği ve beynin sağlıklı çalışmasını arttırdığı, cinsel faaliyetin daha uzun yıllar sürmesine olarak yardımcı olduğu, sinir ve sindirim sistemine olumlu etkide bulunduğu, ifrazatını arttırdığı, buna bağlı olarak safra kesesi taşlarının oluşumu, ülser ve kabızlık riskini hafiflettiği bilinmektedir.