• Kalbinizin Dostu Zeytinyağı

Modern tıp da, zeytinyağının insan sağlığı için ne denli temel bir gıda olduğunu ortaya koyuyor. Zeytinyağı, aslında saf meyve suyundan başka bir şey kırmızı etten çok. sebze ve meyvelere, baklagillere, kepeği ayrılmamış tahıllara ağırlık veren Akdeniz diyetinin uzun ve sağlıklı yaşam üzerindeki olumlu etkisi artık çok iyi biliniyor.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeye model gösterilen Akdeniz diyetinin önemli unsurlarından biri olan zeytinyağının da özellikle kalp ve damar hastalıklarını (CVD) engellemede oynadığı önemli rol bir çok bilimsel araştırmayla kanıtlanmış durumda. Dünyanın dört bir tarafından Londra 2000 Uluslararası Akdeniz Diyeti Konferansı'na katılan bilim adamları ve uzmanların kalp sağlığına önem veren bir diyette öncelikle zeytinyağının tercih edilmesi gerektiği üzerinde görüş birliğine varmaları da, "altın sıvı" nın insan için ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Tüm sıvı yağlarda olduğu gibi, zeytinyağı ile beslenmenin, doymuş katı yağlarla (SFA) beslenmeye oranla hem hazmı kolay hem de daha sağlıklı olduğu açıktır. Çünkü hayvansal doymuş katı yağların kandaki kolesterol düzeyini arttırdığı, bitki çekirdeklerinden elde edilen Sıvı yağların ise insan sağlığı açısından daha elverişli doymamış yağlar (UFA) ambarı olduğu iyi biliniyor.

Üstelik, zeytinyağının uzmanlarca daha sağlıklı kabul edilen "kolesterolsüz" tüm sıvı yağlar arasında da çok özel bir konumu var: Saf zeytinyağı herhangi bir meyve suyu gibi, sıkıldıktan sonra hemen tüketilebilir. Oysa. zeytinyağı dışında hiçbir bitkisel yağ sıkıldıktan hemen sonra tüketilemez, yenebilecek hale gelmesi için kimyasal bir rafinasyondan geçirilmesi gerekir.

Sadece fiziksel işlemle elde edilen saf zeytinyağı, ayrıca öteki bitkisel sıvı yağlara oranla daha az miktarda çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) taşıyor. Buna karşılık, içerdiği oleik asit nedeniyle, bitkisel sıvı yağlara göre %70 daha çok tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) taşıyor. Zeytinyağının ağırlıkla tüketildiği Akdeniz ülkelerinde, bu 'sihirli sıvının" , içerdiği çoklu ve özellikle tekli doymamış oleik asit sayesinde, iyi kolesterol düzeyini koruyor. Zeytinyağının fazla kolesterolü düşüren lipoproteinler üzerindeki olumlu etkisiyle damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı önleyici bir rol oynadığı da açık.