• Zeytinyağı Kızartmalarda da Bir Numara

Verdiği damak zevki ve hazmının kolaylığının yanı sıra, zeytinyağı 210°C-230°C'ye kadar yüksek ısılara karşı dayanıklı olması, onu mutfak açısından da vazgeçilmez yapıyor.

Zeytinyağı tekli doymamış yağ asiti içerdiği için, öteki sıvı yağlara oranla daha geç bozulur. Patatesten köfteye, balıktan tavuğa, havuç. patlıcan veya kabak tavadan sahanda yumurtaya, pişirilen veya genelde 180°C'de kızartılan gıdalara lezzet katan zeytinyağı, kızarttığı maddelerin proteinlerini yitirmelerini de önler. Üstelik, dışında oluşturduğu tabaka sayesinde, yağının kızartılan maddenin içine işlemeyip yüzeyinde kalmasını sağlar. Kızarttığı gıdaların doğal tadını saklayan ve koruyan başka bir sıvı yağ var mı acaba?

Zeytinyağı, kızartma yağı olarak çok ekonomiktir. Isındıkça hacmi genişlediği için, çok miktarda kullanılmasına gerek yoktur. Dahası, kızartmada kullanılmış yağ, sürülmeksizin yeniden kullanılabilir. Zeytinyağının içerdiği antioksidanlar onu ekşimeye karşı daha dayanıklı yapar. Kısacası, zeytinyağı hem sağlıklı hem de hesaplıdır. Doğanın gerçek bir mucizesi olan saf zeytinyağının sadece damak tadı düşkünlerinin değil, aynı zamanda sağlık konusunda da duyarlı ve bilinçli tüketicilerin yerinde seçimi olması boşuna değil. Ama Akdenizli bilgelerin söylediği şu sözleri unutmamak şartıyla. 'Şarabın yıllanmışı, zeytinyağı= tazesi'. Siz de iki yılın ötesinde sakın zeytin yağınızı eskitmeyin! Ve bu arada havadan, ışıktan ve sıcaktan korumayı ihmal etmeyin ki nefis özellikleri azalmasın.